בחנתי מה קורה כשלוקחים אות ומשתמשים בחומריות ובנפחיות שלה כאובייקט תלת מימדי שאין לו מגבלות ייצור, חומר, גרביטציה וחוקים אחרים. כיצד יראה מבנה שכולו תהודה והרחבה בחלל של האות המוכרת.
משחקים בטיפוגרפיה
מאת טל גרנות
13.04.10

להתנסות. כן, היה איזה עניין כזה. דיברו על זה איתנו פעם. רק שבתוך כל ההגשות שאמורות לצאת מושלמות, ההתנסות שלנו מסתכמת בתכולה המשתנה של מכונת החטיפים. בקורס טיפוגרפיה ניסויית של אבי אייזנשטיין מנסים לקחת כמה צעדים אחורה ולבחון מחדש את העיצוב הטיפוגרפי, והפעם, הוא לא חייב להיות פרקטי.

“בחרנו נושאים שקרובים לליבנו והשתמשנו בטיפוגרפיה כדי לחקור אותם באופן שחופשי ממחויבות ומקריאות. ברוב המקרים הפרוייקט הסופי קיבל צורה ותוכן שבכלל לא יכולנו לתכנן מראש”, מספר רן קופילר, “כסטודנט בשנה ג זו הפעם הראשונה שהיתה לי אפשרות להתעסק בפרויקט אחד בצורה מורכבת לאורך סמסטר שלם, ולהגדיר את הבריף בעצמי”

רן קופילר: מבנים טיפוגרפיים בחנתי מה קורה כשלוקחים אות ומשתמשים בחומריות ובנפחיות שלה כאובייקט תלת מימדי שאין לו מגבלות ייצור, חומר, גרביטציה וחוקים אחרים. כיצד יראה מבנה שכולו תהודה והרחבה בחלל של האות המוכרת. בחרתי באות האיקונית ביותר בעיני, ה-א’ של פרנק-ריהל. מעבר לאיכות של הגופן, האל”ף הזו נתנה לי בדיוק את מה שחיפשתי בעבודה: מקדם זיהוי מאד גבוה בתור אות עברית מחד, ומאידך, מערכת של זוויות, קווים וקשתות שההתנהגות שלה בחלל יוצרת דברים חדשים, בעלי מאפיינים שמאזכרים משהו מוכר.

 

 

1-e1271018886363 

יערה אשכנזי: “מסיכות” המסכות האפריקאיות מאופיינות בתווי פנים חזקים וכמעט אייקונים ובדומה לטיפוגרפיה, מתייחסות לחלל וצורה בצורה שמטרתה להחרט בזכרונו של המתבונן. רציתי לראות מה תהיה התוצאה של חיבור בין השניים, ויצרתי מסכות חדשות המבוססות על אותיות עבריות ולטיניות.

2-e1271021119262

 

גידי גלעם: פונט סלולארי מקור הפונט שיצרתי היא תנועת האגודל בזמן כתיבת אס.אמ.אס. מתוך מעקב אחר המבנה הצורני של תנועת האגודל על המכשיר הסלולארי, נבנו כל צורות האלפבית העברי וכך נוצר הפונט הבסיסי והמלא. לאחר מכן צמצמתי את המערך הצורני שלו לכדי פונט נוסף, המרמז על המיקום היחסי של כל סימן ביחס לגריד ההתחלתי של הפונט הראשון. כך נוצר פונט אוניברסלי שיוצר שפה חדשה לגמרי.

era2

פונט רטט שפתיים הפונט מורכב משלוש שכבות של צילום השפתיים בעת הגיית כל הברה בעת באלפבית העברי, וכך חוקר את הקשר הצורני בין תנועת השפתיים, הלשון וחלל הפה, לצורת האות.

lipi

עדי טאקו: פונט לטיני בטכניקת שזירה בדיקת הקשר בין טקסט וטקסטיל: הגריד הטיפוגרפי והאריג, החומר והצורה. לקחתי תנועות וסוגי מחברים ותרגמתי לפונט שמכיל את הערכים האלו, שלרוב מופיעים בשטיחים פרסיים, קילים וסלי נצרים.

salim

טקסט וטקסטיל (עדי טאקו)

תגובות