אני מקפידה לייצר לעצמי גם פרויקטים אישיים, בשבילי. זו דרך טובה למעצב לזמן אליו את סוג העבודה שהוא רוצה לקבל
שיחה עם מרטינה פלור
מאת אריאל פז
23.06.15

מרטינה פלור היא מעצבת המתמחה באיור של אותיות. במקור מבואנוס איירס, למדה בספרד והולנד וכרגע עובדת בברלין. רוב עבודותיה הן עבודות טיפוגרפיה ולטרינג. היא ייסדה פרויקטים כמו Letter Collections ו-Lettering vs Calligraphy (פרויקט נפלא הנעשה בשיתוף עם המעצב ג’וספה סלרנו), והיא גם מעבירה סדנאות לטרינג בשם Good Type. פלור ביקרה בבצלאל לאחרונה, העבירה הרצאה בה סיפרה קצת על העבודה שלה, והסטודנטים בשנה ד’ במחלקה לתקשורת חזותית זכו גם להשתתף בסדנת הלטרינג שהנחתה

Telling stories with letters. מרטינה פלור

Telling stories with letters
מרטינה פלור

תוכלי לספר לי קצת על סוג העבודה שאת עושה? חלק ניכר מהעבודות שלך הן כמעט איוריות, והגבול בין איור וטיפוגרפיה אצלך די מטושטש.
באופן בסיסי אני עושה טיפוגרפיה ולטרינג. אני עובדת בתחומים שונים בשביל כל מיני סוגים של לקוחות. בצורה מסוימת אני עובדת כמאיירת, אבל מאיירת עם אותיות – באילוסטרציות שלי האותיות הן הדמויות הראשיות. משתמשים בעבודות שלי ככריכות לספרים, לעיתונים ומגזינים, ולפעמים לקמפיינים ומודעות. אני חושבת שהיישום של לטרינג מאד דומה לאיור, רק שהפוקוס הוא על האותיות ועל הצורה שלהן. כמובן שבהמשך משלבים אותן עם צבע וטקסטורה, אבל האותיות הן תמיד הכוכב הראשי.

מה ההבדל בין ללמד לטרינג ועיצוב פונטים, מבחינתך? הסטודנטים יותר מתלהבים מלטרינג כי זה תחום יותר מפתה ונוצץ?
תחום הלטרינג נראה יותר עליז ושמח. אפשר להשתמש בצבע וליצור צורות משוגעות, אז זה יותר מושך לסטודנטים שלומדים עיצוב או אמנים בכלל. למרות זאת, דרוש הרבה ידע כדי לצייר צורות של אותיות – צריך לעבור דרך קשוחה למדי כדי להגיע לחלק הכייפי. הרבה סטודנטים מגלים בסדנאות שזה לא תחום כל כך חופשי ואקספרסיבי, ושכרוכה בעשייה הזו הרבה מאד תיאוריה.
יוצא לי לעבוד על פרויקטים מסחריים בשביל לקוחות כמו וושינגטון פוסט ו-KFC, אבל אני מקפידה לייצר לעצמי גם פרויקטים אישיים, בשבילי. זו דרך טובה למעצב לזמן אליו את סוג העבודה שהוא רוצה לקבל. אם תיצרו את הפרויקטים שלכם ותראו אותם לאנשים, תקבלו את סוג הלקוחות שמחפשים את מה שאתם טובים בו. זה לא צריך להיות הפוך – אל תחכו שהלקוחות יתנו לכם את פרויקט החלומות שלכם. עדיף להתחיל מלעשות את עבודת החלומות שלכם לא משנה מה, ואז הלקוחות יראו שאתם עושים אותה היטב, ויבקשו מכם את הדברים שאתם רוצים לעשות.
בשבילי, הפרויקטים האישיים שלי הם דרך להתנסות בסגנונות חדשים, טכניקות לטרינג – דברים שאני רוצה לנסות בשבילי. אני ממליצה לכל סטודנט לעבוד ככה, ללכת בעקבות הדיסציפלינה שהוא אוהב, גם אם הוא לא חושב שזה יצליח, או לא יצליח בישראל… אני חושבת שלסטודנט אסור להניח שאין עבודה בלטרינג או באיור בסביבה שהוא נמצא בה, אלא פשוט לעשות מה שהוא אוהב ולראות מה יוצא.

martina1

שיטות שאני יכולה להעביר הלאה. פלור

 

החלון של הסטודיו שלך הוא דוגמא טובה לכך.
כן! קישטתי את החלון של הסטודיו שלי באיזה סוף שבוע כי חשבתי שהוא נראה ריק מדי, ורציתי לומר היי לשכונה שלי. לאחר מכן יצרו איתי קשר מטעם Etsy וביקשו ממני לעשות משהו דומה במשרדים שלהם, ואז גם FontShop ביקשו ממני פרויקט בסגנון לאיזה כנס… ככה זה עובד.

את מלמדת סדנאות בנושאים שונים, בכמה שפות. מתי הרגשת שאת מוכנה ללמד?
אני לא חושבת שיש נקודה שבה אומרים, “אני מוכנה ללמד עכשיו”. הרגשתי שיש לי דברים שאני יכולה להראות. למעשה, צורת הלימוד שלי מתפתחת כל הזמן. התחלתי ללמד לטרינג לפני חמש שנים, אבל כל פעם שאני מעבירה סדנא אני לומדת דברים חדשים ומשנה את הצורה שבה אני מלמדת. אין נקודה שבה אפשר לומר, “עכשיו אני מורה טובה”, אלא פשוט נקודה שבה את מרגישה מספיק בטוחה בעצמך שאת יכולה לומר שיש לך כמה שיטות שאת יכולה להעביר הלאה.

תוכלי לספר לי קצת על הסדנא שהעברת פה בבצלאל?
בסדנא הדגמתי את טכניקות הלטרינג שלי. הראיתי איך אני מציירת את הצורות של האותיות, ועזרתי לכל סטודנט עם הפרויקט שלו. הם למדו עקרונות בסיסיים של עיצוב אותיות: ריווח, קונטרסט, איך לבנות A ואיך לצייר N. חילקנו את האותיות לקבוצות בעלות מכנים משותפים, ומתוכן הוצאנו את ה-DNA שניתן ליישם בהמשך על שאר האותיות.
המטרה של הסדנא היא אף פעם לא להפוך את כולם לאמני לטרינג מקצועיים תוך כמה ימים – דרוש הרבה מאד זמן ועבודה בשביל זה, ונראה לי שזה משהו שהם גילו בשבוע ההוא. למרות זאת, הדבר הכי טוב שאפשר להוציא מזה בסוף זה שהם יאמנו את העין הטיפוגרפית שלהם, ויבינו את התחום קצתיותר. גם אם הם מחליטים לא להמשיך בדרך הטיפוגרפיה, הם יוכלו לקחת את התובנות האלו ולהחיל אותן על סוג העבודה שהם יבחרו לעשות.

works1

stern

inso

group

- -

לאתר של מרטינה פלור:
www.martinaflor.com

תגובות