בעמוד האחורי תמונתה של רותי סמרטוטי ותחתיה מילה יחידה - "שלום". האם זה שלום הפרידה, או שלום הפגישה מחדש, או אולי זה השלום שאותו מנסה לקדם מפעל ההתנחלויות, שבו שותפים מיכל ומשפחתה, ורותי בובתה? לאלוקים הפתרונים
עמק הספרים המוזרים #5: מה קרה לבובה של המתנחלת הקטנה?
מאת זאב אנגלמאיר
15.12.15

באחד מסיפורי המיתולוגיה הטרגיים דמטר, אלת הדגן, אחותו של זאוס, שהיתה קשורה לאדמה יותר מלשמי האולימפוס, איבדה את ביתה היחידה פרספונה. הבת טיילה ונבלעה אל תוך האדמה. היידס, אל השאול חטף אותה. דמטר שקעה בדיכאון וישבה בודדה בביתה עד אשר הוחזרה אליה פרספונה. רק אז שבה וחידשה את הפריון והצמיחה בכדור הארץ.

המתנחלת הקטנה, ממש כמו דמטר, דואגת ומחבקת את בובתה, מודדת לה סוודר שלא תצטנן ולוקחת אותה אל ההתנחלות בשומרון, “מקום בו נוכל להביט בכיפת השמיים ככל שנרצה”. כמו אלת הדגן, המתנחלת מרגישה את מגעה החמים של האדמה, מתפעלת מההרים, מנקיקי הסלעים, ורק כאב האובדן מעיב על שמחתה. בובתה, רותי סמרטוטי, איננה. “מיכל רעדה, בכל ערב מחממות ידי הבד הרכות של הבובה את ידיה של מיכל. אבל עתה רותי איננה כאן. או אולי… פתאום נזכרה מיכל שראתה כמה מבגדיה מפוזרים על רצפת המשאית… מחשבות התגנבו לראשה”.

scan0015

scan0018

המתנחלת הקטנה חוששת מהנורא מכל. “לא נורא חביבתי, הרי את מבד ואינך נחבטת. תוכלי ללקק בשפתי הבד שלך מים מן הנקיקים.” בבוקר, לאחר שמיכל מתפללת “מודה אני לפניך”, היא מטיילת עם ילדי ההתנחלות ומוצאת בין הקוצים את בובתה יחידתה, מאמצת אותה אל ליבה ומזהירה אותה להשאר קרוב אליה, למרות רצונה לטייל בארצנו”. כמו דמטר, המתנחלת זוכה, בס”ד, למפגש מחודש עם בובתה המאומצת.

scan0020

הספר “מה קרה לבבה של המתנחלת הקטנה” נכתב ע”י אסתר הרפז וצולם ע”י י.ברחי, בתקופה שבה ספרי ילדים מצולמים היו פופולרים מאד, כמו סדרת “נוריקו סאן הילדה מיפן” (שזכתה לתעוד בסרטה של דבורית שרגל), וספריו המצולמים של פטר מרום, “פלי השקנאי” “שירת האגם הגווע” “הבובה זיוה” ואחרים.

ב”מה קרה לבובה של המתנחלת הקטנה” סביבת הקרוואנים של ההתנחלות, השדות ונקיקי הסלעים מצולמים בשחור לבן עגמומי. בעמוד שאני מחבב במיוחד מצולם אביה של המתנחלת הקטנה אוחז קרטון של בקבוקי וויסקי, (100 פייפרס, וויסקי סקוטי שמכיל יותר מ25 סוגי וויסקי, על התוית מופיעים נגני חמת חלילים שנגנו לנסיך הסקוטי, מומלץ ללגום נקי על קרח, בשעת ערב, מול חורשות עצי הזית בגבול ההתנחלות). בעמוד האחורי תמונתה של רותי סמרטוטי ותחתיה מילה יחידה - “שלום“. האם זה שלום הפרידה, או שלום הפגישה מחדש, או אולי זה השלום שאותו מנסה לקדם מפעל ההתנחלויות, שבו שותפים מיכל ומשפחתה, ורותי בובתה? לאלוקים הפתרונים.

scan0021

וידיעה בלעדית שהגיעה למערכת “חצי גיליון” – בהוליווד עומדים להפיק גירסה קולנועית של המתנחלת הקטנה , בכיכובה של אנג’לינה ג’ (בראד יגלם את האבא עם קרטון הוויסקי?) ובתה בובתה המאומצת.

תגובות