הגלויה השניה,של פאפא מוצי, כבר נחתכה בפינתה הימנית עליונה, ולולא זעקתי כנגד המעשה הנורא היו הופכים היהודים הללו כולם לפילטרים
עמק הספרים המוזרים #2: יהודי שנות השבעים
מאת זאב אנגלמאיר
20.06.14

ספרוני גלויות חביבים עלי במיוחד,כי יש כאלה לכל נושא שעולה בדעתך. קיפודים, אוטובוסים של אגד, תסרוקות איומות, חדרי לובי של מלונות, בחורות יפהפיות אוכלות פירות אקזוטים, תחנות דלק. אבל אחד מספרוני הגלויות המוזרים ביותר ביקום הוא “ג’וס אוף דה סבנטיס” או “יהודי שנות השבעים”. נתקלתי בו אצל ידידי ע. רגע לפני שהגלויות החלו להפוך לפילטרים.

 

jews 3

 

jews 1

לולא זעקתי כנגד המעשה הנורא היו הופכים היהודים הללו כולם לפילטרים

 

העיניים שלי כמעט יצאו מחוריהן. ספרון הגלויות הזה נראה טוב מכדי להיות אמיתי. הגלויה השניה,של פאפא מוצי, כבר נחתכה בפינתה הימנית עליונה, ולולא זעקתי כנגד המעשה הנורא היו הופכים היהודים הללו כולם לפילטרים. הכיתובים בגב הגלויות מספקים אינפורמציה נוספת לגבי זהותם של היהודים: “ג’יי בי בחליפת הבר מצווה שלו מדגמן עם הדודה ג’קי וסבתא אליין”, “ג’יי בי וג’ימי בבית הכנסת עם הדוד בובי”, “אמא בחדר המשפחה בבית הישן, בדרך קנדי”,וכמובן “פאפא מוצי, נהנה בצדק בחופי מיאמי”.

גלוית העטיפה כנראה נחשבה למוצלחת במיוחד, והיא מופיעה גם בתוך הספרון עם הכיתוב – “שלושה דורות”. יש לי קרבה מיוחדת אל הטיפוסים שמככבים בצילומים האלה. בשנות השבעים שהיתי בחיקה החמים קריר של הקהילה היהודית בוויניפג, קנדה. היו לי שיער מסולסל משומן, וחליפה משובצת ממש כמו לג’יי בי, משקפיים דומות במשהו לאלה של סבתא אליין, ולפחות לא היתה לי הכרס המשתפלת של פאפא מוצי.

 

 

יהודים, שנות השבעים

יהודים, שנות השבעים

 

 

jews 2

 

תגובות