תמיד חשבתי לעצמי שזה מוזר שיש לנו הסכם שלום עם ירדן ואף פעם לא פגשתי ירדני בגבולות מדינת ישראל, לדוגמא
אור פורת | ״ביקור התזמורת במזרח-התיכון״
מאת צוף מרחב
14.07.16

אז במשפט אחד ויחיד איך היה?

היה די אינטסיבי, אבל מספק :)

טיפ לכל אלה שלפני פרוייקט גמר?

הייתי ממליצה להתמקד בכל שלבי התהליך , ליצור המון סקיצות גם כאלה שנזרקות לפח בסופו של דבר . לעבוד תוך כדי פיתוח הקונספט, ובעיקר להנות מכל התהליך עצמו.

תספרי באופן כללי על מה היה הפרוייקט שלך ומה עשית?

הפרוייקט שלי הוא שילוב ועירוב של אלמנטים שלכאורה לא מתחברים. לכן לקחתי את התזמורת הפילהרמונית הישראלית למסע מוזיקלי במדינות המזרח התיכון, המשלב מוסיקה קלאסית ומוסיקה מקומית עכשווית. יצרתי סדרת פוסטרים שמציגים את המופעים בכל אחת מן המדינות ולכל מופע יצרתי תקליט המכיל את כל השירים מתוך המופע המשותף.

כשהתחלתי לעבוד על הפרוייקט רציתי לחקור בעיקר תרבויות במזרח התיכון. הניתוק עם המדינות השכנות הוא מה שעניין אותי. תמיד חשבתי לעצמי שזה מוזר שיש לנו הסכם שלום עם ירדן ואף פעם לא פגשתי ירדני בגבולות מדינת ישראל, לדוגמא. דמיינתי את עצמי משוטטת ברחובות ביירות, עמאן ודמשק. דמיינתי את הריחות והצלילים כל כך קרובים אליי גאוגרפית אבל רחוקים בגלל הגבולות הפוליטיים שמעצבים את המדינה ואת יחסיה עם שכנותיה. רציתי לשתף משהו מתוך התרבות הישראלית במסע הדמיוני הזה והחלטתי לקחת את התזמורת הפילהרמונית הישראלית לסיבוב הופעות מונומנטלי בארצות המזרח התיכון, תוך כדי שיתופי פעולה עם אמנים מקומיים. אנו חיים בעולם גלובלי. במקומות בהם יש סכסוכים יש גם היווצרות מתמשכת של תרבויות ותרבויות-נגד. כתוצאה מהסיטואציה הלא נורמלית שבה למדינת ישראל אין יחסי שכנות טובים עם המדינות הסובבות אותה נוצר נתק תרבותי וחברתי.

 Screen Shot 2016-07-02 at 9.19.12 PM IMG_0087 IMG_0003   Screen Shot 2016-07-02 at 9.31.33 PM

אומרים שפרוייקט הגמר הוא התנקזות של כל מה שלמדנו בארבע השנים האלה בבצלאל. עכשיו לאחר ההגשה וכשיש לך מבט פרספקטיבי לאחור, את מסכימה עם זה ולמה בעצם הכוונה באמירה הזו?

אני מסכימה עם האמירה. בצלאל מעניק לך, שנה אחרי שנה, כלים לארגז הכלים הפרטי שלך.
בפרוייקט הגמר אתה ניצב מול קנבס ריק כשהחזון שלך ביד אחת וארגז הכלים ביד השנייה, ואתה בוחר באילו כלים להשתמש כדי להפוך את החזון למציאות. מלבד הכלים שאתה מקבל אתה גם מפתח איזושהי שפה עיצובית משלך. לבנות פרוייקט גמר כשאתה השחקן, הבמאי והמפיק זה לא דבר פשוט. לכן צריך לנתב את היכולות שרכשת במשך כל תקופת הלימודים לפרוייקט, דרך בחירות נכונות וכמובן שבווליומים שונים. בפרוייקט הגמר אתה צריך לדעת לשחק עם היכולות שלך. לדעת במה אתה חזק ומהן נקודות החולשה שלך ומשם לקבל החלטות. בשנה א׳ דמיינתי את הפרוייקט שלי אחרת. היום אני מבינה שהוא נוצר תוך כדי שימוש בכלים שחידדתי במהלך השהות שלי בבצלאל, לאחר חשיפה למדיומים שונים והבנה מעמיקה יותר של תהליך היצירה מתחילתו ועד סופו.

כמה חודשים אחורה בזמן, מתי התחילו המחשבות על הפרוייקט? כיצד מגבשים רעיון לכדי פרוייקט שלם?

המחשבות על הפרוייקט התחילו בתחילת סמסטר ב׳ שנה ד׳. עוד לפני, הן תמיד סבבו סביב המזרח התיכון אבל לא באמת היה לי נושא מוכן בכיס. חשבתי שכשאגיע לפרוייקט זה יהיה פשוט כי בשורה התחתונה אני עושה מה שאני באמת אוהבת ומאמינה בו, אבל כשזה מגיע לרגע ההחלטה, הכל פתאום נראה לך לא ראוי או לא גדול מספיק כדי שזה יהיה הנושא שלך לפרוייקט הסופי.
לכן צריך גם לקחת דברים בפרופורציה, צריך לבחור נושא שמעניין אותך – זה יכול להיות כל סיפור, פשוט צריך לדעת באיזה דרך לספר אותו. אני חושבת שכדי להתחיל לגבש רעיון לפרויקט עצמו צריך לעצור ולחשוב מה באמת מעניין אותך, על מה באמת חשוב לך לדבר. כמובן שהחיבור הרגשי עם הנושא חשוב מאוד גם כן. זו בעיני הדרך הטובה ביותר להישאר מרוכז, ומאותגר לאורך כל העשייה והיצירה של הפרוייקט.

לבנון משרוע לילה

Untitled-1

תגובות