עברתי דירה בחופש בין ג׳-ד׳ ובמקום לארוז דפדפתי בספרים שלי. יש לי ספר ללימוד שפת הסימנים הישראלית, ספר מלא בפיקטוגרמות, חצים והנחיות לא כל-כך ברורות שמאלצות להיעזר במורה
יעל ויזר | Signs
מאת צוף מרחב
20.07.16

בעבודות של יעל נתקלתי במהלך סיבוב ברחבי האינסטוש כחלק ממסע צייד אחר עבודות סטודנטים מתוקף תפקידי כמתפעלת חשבון האינסטגרם של המחלקה, vc_bezalel. העבודות שלה בלטו בנוף הפיד בצבעוניות המונוכרומטית ובהרבה תנועה ומשחקיות. מעבר לזאת, הדברים שהכי מצליחים למשוך ולהקסים אותי, אלה הם הדברים שאני לא יודעת לעשות. וכך נוצר החיבור בין יעל לביני עם הרבה שיתופים טרם הגשת הפרויקט על ההנאות, התסכולים והעייפות שמוצאים את דרכם לאכילת שוקולד ובעיקר עם טונות של חיוביות מצידה.

ההגשה של יעל כללה קשיות מסולסלות, הרבה צבעי כתום ותכלת, מחיאות כפיים שוב ושוב (ושוב) ובעיקר הצלחה של לקיחת נושא די כבד ומאוד לא נגיש לרוב הציבור, לכזה שכולם רוצים ללמוד אותו בזכות אפליקציה משחקית מרעננת ועיצוב חכם וטוב.

ביקשתי ממנה לענות על כמה שאלות, דווקא מהסוף להתחלה.

היה כייף/לא היה כייף?

היה כייף (אפילו מאוד). קצת מוזר כבר לסכם, אבל כשאני חושבת על זה באמת היה מאוד מגניב להציב לעצמי מטרות, לבחור את האתגרים ולקחת החלטות (בלי להתחרט). קצת אחרי שהתחלתי לעבוד, ראיתי שאני קצת מתבלבלת. אז לקחתי החלטה שאני מתעסקת רק במה שבאמת בא לי לעשות. זה ליווה אותי במהלך כל הפרוייקט, משלב המחקר ועד לעיצוב החלל בהגשה עצמה. גם הרבה חברים נרתמו לעזור שזה כמובן הוסיף לכיף!


תספרי באופן כללי על מה היה הפרוייקט שלך ומה עשית?

הפרוייקט שלי הוא פיתוח שפה גרפית ללימוד שפת הסימנים. הלימוד הוא דרך אפליקציה, SIGNS, המלמדת שפת סימנים למתחילים דרך אנימציות ומשחקים. בגדול רציתי להנגיש את עולם שפת הסימנים לקהל הרחב, וחיפשתי ליצור שפה גרפית שתהיה חיובית ורלוונטית. התחלתי לחקור ודי מהר התאהבתי, צללתי לתוך עולם שריתק אותי, למדתי מלא. היו הרבה אתגרים, לא הכל הלך חלק, בעיקר בתוכן – למזלי אחי ואשתו דוברי שפת הסימנים והם הפגישו אותי עם חרשים ומאוד עזרו במחקר ובתרגום.

מתוך ספר ״השער לשפת הסימנים הישראלית״

טיפ לכל אלה שלפני פרוייקט גמר?

טיפ קטן דווקא מבחינה טכנולוגית. אני אוהבת ללמוד תוכנות וטכניקות חדשות, אבל בפרויקט החלטתי ללכת על טכניקה עיקרית שבה אני מרגישה בנוח ושכבר התנסתי בה. זה עזר לי להתקדם יחסית מהר, ברגע שהחלק העיקרי היה מוכן זה השאיר לי זמן וכוח להתעסק עם תוכנות שלא הכרתי ודברים טכניים. מצד שני יש לי חברים שניצלו את הפרויקט כדי ללמוד תחום חדש שלא הכירו לפני ויצא להם מדהים, אז אולי זו לא עצה כלכך טובה.

 

 פריים מהסרט logo מאחורי הקלעים בדיקות תאורה בסט

בכל פרוייקט יש את רגע נפילת האסימונים שלאחריו אפשר להתחיל לרוץ על הפרוייקט. באיזה שלב זה קרה אצלך, מה הוביל לזה?

אפשר להגיד שנפל לי האסימון איפשהו באמצע הסמסטר הקודם. כבר ידעתי במה אני רוצה לעסוק, אבל לא ידעתי איך לתקשר את זה. זה התבשל לי במהלך הסמסטר ובגדול בכל אחד מהקורסים חיפשתי פתרון לחלק אחר בפרוייקט.

אז בעצם כל קורס היה לי מין רגע כזה של ״אהה! אז ככה אני אעשה את זה!״, וכשהגעתי לפרוייקט כבר די ידעתי איך רציתי שזה יראה והתחלתי לעוד.

 

כמה חודשים אחורה בזמן, מתי התחילו המחשבות על הפרוייקט ומה היה הבריף שכתבת לעצמך?

עברתי דירה בחופש בין ג׳-ד׳ ובמקום לארוז דפדפתי בספרים שלי. יש לי ספר ללימוד שפת הסימנים הישראלית, ספר מלא בפיקטוגרמות, חצים והנחיות לא כל-כך ברורות שמאלצות להיעזר במורה. משם התחיל הרעיון להפוך את זה לאנימציות, שיהיה יותר ברור. התחלתי לחפש אתרים ואפליקציות, אבל התחום לא מאוד מפותח ולא מספיק נגיש.
בתחילת העבודה על הפרוייקט צריך לכתוב בריף. זה לא היה לי קל ודני ביקון (המנחה שלי) מאוד עזר לי לגבש רעיון סגור ולכתוב בריף מסודר ומנומק כדי להתגבש וזה עזר לי להסביר את הפרוייקט שלי לאנשים. זה הזמן להגיד תודה לכל מי שהקשיב בסבלנות.

עוד מהפרויקט! – https://www.behance.net/gallery/38792505/SIGNS-Learn-Sign-Language-Easily

תגובות