נושא מרכזי של ספר יצירה הוא האותיות והכוח המיסטי שקיים בהן, אז יצרתי אותיות בתלת ממד מתוך מחשבה שכל מבנה כזה יהיה סוג של מבוך קטן שמהמשמעות שלו מתגלה רק כשצופים בו בזווית מסוימת
וילה וג׳ונגל 1 – משה רוזנשטיין / ספר יצירה
מאת נדיר גיל חרלפ
27.07.17

אז מה זה בכלל ספר יצירה?

ספר יצירה הוא חיבור עברי עתיק, שריד מתוך תורת הסוד הקדומה, שחוקרים רבים מצאו בו את גרעינה של החוויה המיסטית היהודית. הספר זכה לפירושים מגוונים על ידי גדולי חכמי היהדות לאורך הדורות. הוא נקרא כספר פילוסופי, מיתי, מתמטי, בלשני ואף מאגי, אך למרות ריבוי הפירושים משמעותו המקורית נשארה מסתורית. הספר עוסק בבריאת העולם ועל פיו הוא נוצר באמצעות עשרים ושתיים אותיות האלפבית העברי, יחד עם עשר הספירות.

sefer_yetsira4sefer_yetsira15


איך הגעת לעסוק בנושא?

גדלתי בבית דתי ולמדתי במסגרות דתיות עד סוף התיכון. היום אין לי קשר לעולם הדת אבל בכל זאת יש בו דברים שעדיין מרתקים אותי, במיוחד התכנים ה״חיצוניים״ למיניהם, כל הטקסטים שקיימים לצד התנ״ך התלמוד והמשנה אבל לא נכנסו לקנון המקובל של הספרות היהודית הדתית. בתור חובב ספרות פנטזיה ומדע בדיוני הרגשתי שחסרה לי המיתולוגיה היהודית שנמצאת מעבר לסיפורים המוכרים מהתנ״ך. ידעתי שקיימים חומרים כאלה אבל אף פעם לא הייתה לי הזדמנות לצלול לתוכם אז לקחתי את פרוייקט הגמר בתור הזדמנות לחקור את הנושא לעומק. תוך כדי התהליך גיליתי את תורת הסוד העברית שכוללת את הטקסטים המוכרים של הקבלה כמו ספר הזוהר ובנוסף גם טקסטים נוספים עתיקים הרבה יותר. מאד עניינה אותי ספרות ההיכלות והמרכבה, קבוצה של טקסטים מיסטיים שחוברו בסביבות המאה הראשונה.

ספר היצירה הוא אחד מהחשובים ביניהם. 

תוך כדי המחקר ביקרתי כמה פעמים בספרייה הלאומית וראיתי שם את המהדורה המודפסת הראשונה של ספר יצירה משנת 1562 עם פרוש של הגר”א. יש בספר כל מיני גרפים ודימויים שהפרשן הוסיף כדי להנגיש את הטקסט, ביניהם גלגלים קטנים שתפורים לתוך הנייר כך שהקורא יכול לסובב אותם ולגלות משמעויות חדשות. המנגנונים האלו ממש ריגשו אותי וגרמו לי להפנים שמדובר בטקסט שאנשים מנסים למצוא אמצעים חזותיים חדשים לפענח אותו כבר אלפי שנים.


ספר קצת על תהליך העבודה

השקעתי זמן רב במחקר של הטקסט עצמו ובמקביל גם בחקר העולם החזותי שצמח סביבו וסביב הטקסטים האחרים בספרות ההיכלות והמרכבה. נעזרתי בספרים רבים כמו ״תולדות תורת הסוד העברית״ של יוסף דן, ״תורת היצירה של ספר יצירה״ של יהודה ליבס והפרוש של אריה קפלן לספר יצירה. עוד משאב עיקרי היה פרויקט האילנות של אוניברסיטת חיפה (http://ilanot.haifa.ac.il/), פרויקט שמטרתו לייצר מאגר מקיף של דימויים קבליים מתוך מגילות וכתבי יד עתיקים. במקביל פיתחתי את השפה החזותית של הפרויקט ואת סוגי התנועה והאינטראקציה שיופיעו בכל מסך.


איך גיבשת את האסטתיקה הצורנית?

רציתי להכניס את הטקסט לתוך עולם שמרגיש עכשווי אבל עדיין מבוסס על המסורת הארוכה של הפרשנויות הקיימות סביבו. ניסיתי לגבש תחביר חזותי שמבוסס על העקרונות שזיהיתי במקורות האלו, ביניהם קומפוזיציות סימטריות וצורות גאומטריות מורכבות שבנויות מתוך אלמנטים פשוטים. נושא מרכזי של ספר יצירה הוא האותיות והכוח המיסטי שקיים בהן, אז יצרתי אותיות בתלת ממד מתוך מחשבה שכל מבנה כזה יהיה סוג של מבוך קטן שמהמשמעות שלו מתגלה רק כשצופים בו בזווית מסוימת. הספירות מתוארות בטקסט כישויות מופשטות עם מאפיינים מטפיזיים ומתמטיים, ובדימויים שיצרתי כדי לייצג אותם לקחתי השראה מהעבודות של וונזל ג׳מניזטר (Wenzel Jamnitzer), אמן ותאולוג גרמני מהמאה ה-15, שחקר ביצירות שלו את הקשר בין הדת למדע ולמתמטיקה. מבחינת החוויה הכללית מאד הושפעתי מהמשחק Monument Valley, אחד היצירות הדיגיטליות היפות והמרגשות שפגשתי.

sefer_yetsira11


איזה החלטות הביאו אותך לייצר את התנועה שמתרחשת על המסך?

אני חושב שהספר הדיגיטלי הוא פורמט מעניין במיוחד בגלל שהוא עדיין מתפתח. בעצם כשניגשים להביא טקסט למסך כל האפשרויות פתוחות מבחינת תנועה ואינטראקטיביות ויש מנעד מאד גדול של חוויות שאפשר לייצר. אני רציתי לייצר עבור הקורא חוויה אינטימית מול הטקסט שמבוססת על חוויית קריאה מסורתית, לשמר את פעולת הדפדוף ומעבר לינארי בתוך התוכן, עם ההבדל שכל עמוד חי ונושם ומגלה את עצמו בהדרגתיות. לכן רציתי לייצר תנועות ואינטראקציות שמאפשרות לצופה לגלות עוד תוכן ולראות את התוכן הקיים בעמוד בצורה אחרת.


מהי התחושה שרצית להעביר לצופה?

כשקראתי את הטקסט בפעם הראשונה הרגשתי שזו חוויה של סוד, שאני נפגש עם עולם עצום של ידע ומחשבה עתיקה שרק חלק ממנה מובנת ברמת הפשט. הסגנון והשפה של הספר מייצרים תחושה שניתן לגלות דרכו אמיתות קדושות על העולם אם רק תצליח לרדת לסוף דעתו של המחבר. הרגשתי שבין שורות הטקסט קיים נוף של עולם שנמצא בתהליך של התהוות, עולם גולמי ובראשיתי שצפות בו האותיות והספירות והמודעות של האדם שחוקר אותם. ניסיתי להנגיש את הטקסט לקרוא ובמקביל להעביר את החוויה של סוד ועולם שנמצא בתוך תהליך של יצירה.

sefer_yetsira8מה היו הקשיים העיקריים?

קושי מרכזי היה ההתמודדות עם הטקסט של ספר יצירה עצמו. הספר כתוב בצורה מסתורית ומעורפלת, לא סתם כל כך הרבה אנשים הקדישו מאמץ גדול כדי לנסות לפענח אותו. למרות שיש לו פרשנויות רבות הפרשנים השונים אינם מסכימים אחד עם השני ואפילו סותרים זה את זה בנקודות רבות ולקח זמן עד שהצלחתי ליצר לעצמי סדר בתוך כל המקורות האלו. קושי נוסף היה באיזון בין האופי האינפורמטיבי והחוויתי של הפרויקט, איך לספק אינפורמציה ותוכן שתעזור לקורא במפגש שלו עם הטקסט ועדיין לשמר את התחושה של סוד ומסתור. היו גם קשיים שמגיעים יחד עם הפורמט שבחרתי. יש לא מעט אתגרים בעבודה בתלת מימד ולימדתי את עצמי לעבוד עם UNITY תוך כדי הפרויקט כדי לייצר את האינטראקטיביות ולהתאים את הפרויקט לפורמט של אייפד.

מהן התובנות שהגעת אליהן בעקבות העבודה על הפרוייקט?

אני מרגיש שהפרויקט העצים בי את הרצון לייצר ולפגוש עוד תוכן שמנגיש את עולם הספרות העברית הקדומה שנמצאת מחוץ לקנון, במיוחד מנקודת מבט חילונית עכשווית. נפגשתי תוך כדי העבודה עם המון תכנים מרתקים שאני מתכוון להמשיך ולבחון בעתיד. בנוסף הפרוייקט פתח לי את הראש מבחינת המחשבה על פורמטים דיגיטליים. יש היום כל כך הרבה כלים שעוזרים ללמוד טכניקות ותוכנות חדשות כך שעקומת הלמידה בתחומים האלה נהיית מתונה יותר כל הזמן. יוניטי ספציפית היא תוכנה מדהימה שפותחת דלת להמון אפשרויות.

איך אתה מרגיש עם התוצאה?

מאד התרגשתי מהתגובות החיוביות לפרויקט. אני מרגיש שחיברתי בין כמה תחומים שונים שמרתקים אותי והתחושה שהצלחתי לשתף אחרים בעולמות האלו היא אדירה.

תגובות