אמא שלי עבדה כאחות, אבל איירה וציירה הרבה בזמנה הפנוי. בעיקר סצנות שכוללות את המשפחה שלנו, אבל גם טבע דומם לא שגרתי ומוזר או תופעות טבע כמו ליקוי חמה. כילד צעיר, מתוך התבוננת בה מציירת, הבנתי שאתה יכול ליצור דברים מדהימים בעצמך, אם אתה רק רוצה
קראטה, בתי מרקחת, אנשים וחיות. ראיון עם המאייר פאול פצל
מאת נועה נוני
26.12.17

3896752227_200be6de80_b

ספר לי קצת על עצמך ועל הרקע שלך; מאיפה אתה / איפה למדת?
שלום, קוראים פאול פצל. נולדתי בברלין, שם אני עדיין חי. למדתי באוניברסיטת ברלין לאומנויות.

איך נראה יום בחיים של פאול פצל?
זה תלוי ביום. בימי שני בבוקר אני מעביר אימון קראטה לאנשים מעל גיל 50 (הגיל הממוצע הוא סביב 73) לאחר מכן אני מצייר עבודות בהזמנה או על פרויקטים אישיים שהם ברובם קומיקס. בבקרים של ימי שלישי, חמישי ושבת אני מסדר מוצרי טיפוח במדפים של בית מרקחת, כעבודה צדדית ואחר כך אני מצייר. כך או כך ציור תמיד נכלל בשגרת היום שלי. לעתים קרובות אני מכין קומיקס או ציור לסדנאות שאני מעביר, אחת מהקבועות שבהן היא הסדנא ביום רביעי, לילדים.

תמיד רצית להיות מאייר?
תמיד ציירתי. מאז הילדות. אבל אף פעם לא חשבתי שאוכל לעשות מזה מקצוע. אמא שלי ראתה פעם כתבה בטלוויזיה על אמן קומיקס מברלין שלמד איור. מאז רציתי לעשות את אותו הדבר. התחלתי לעבוד על כמה עבודות לפי הזמנה כשהייתי באוניברסיטה, עבור מגזין כדורגל. הארט דירקטור היה חבר של חבר.

כשהתחלת לעבוד ‘מקצועית’ איך פיתחת את השפה החזותית הייחודית שלך שאנו רואים בעבודה שלך היום?
אם מדברים על סגנון, אני מניח שהושפעתי בעיקר מהפרופסור שלי Henning Wagenbreth ושניים מחבריי ללימודים שלי Ana Albero ו-Till Hafenbrak, איתם גם הקמתי את הוצאת הספרים הקטנה Edition Biografiktion. עשינו מספר פרסומים יחד והלכנו (ועדיין הולכים) לפסטיבלי גרפיקה, וחולקים שולחן. זמן איכות.

באיזה כלים או טכניקות אתה משתמש בתהליך העבודה שלך? כל העבודה היא ידנית או שאתה מערב גם מחשב? כמה זמן אתה משקיע בבחירת הצבעים?
אני תמיד מצייר את הקו ביד ומשתמש בכלים שונים כמו עטים, עפרונות או מברשות. אני צובע הרבה במחשב. אבל אני הרבה יותר אוהב את התוצאות כשאני צובע ידנית, או אם האיור/קומיקס מקבל מבנים מעניינים מתהליך ההדפסה כמו הדפס משי או חיתוך לינולאום.

Screen Shot 2017-12-26 at 21.04.44

הרבה מהאיורים שלך כוללים דמויות של אנשים. מה מושך אותך לאייר אנשים? אני רוצה לספר סיפורים בכמה תמונות בודדות או ברצף תמונות. הדרך הקלה ביותר היא להשתמש בבני אדם או בבעלי חיים, כי הם יכולים לנוע מתמונה לתמונה, הם מכילים רגשות, עומדים בפני בעיות, יוצרים אינטראקציה זה עם זה וכן הלאה.

העבודות שלך כוללות בעיקר קומפוזיציות מורכבות ופתוחות, בשילוב של אלמנטים אמיתיים ובדיוניים כאחד. מהו תהליך העבודה שלך? מה בא קודם?
תחילה באים המרכיבים האמיתיים ואז אלה הבדיוניים. ב 80% מהמקרים אני מצייר קודם את הרקע ואז מוסיף את הדמויות. כמו שמציבים בובות בתוך סט המשחק שלהם.

מי האדם שהכי השפיע עליך או נתן לך השראה?
אמא שלי עבדה כאחות, אבל איירה וציירה הרבה בזמנה הפנוי. בעיקר סצנות שכוללות את המשפחה שלנו, אבל גם טבע דומם לא שגרתי ומוזר או תופעות טבע כמו ליקוי חמה. כילד צעיר, מתוך התבוננת בה מציירת, הבנתי שאתה יכול ליצור דברים מדהימים בעצמך, אם אתה רק רוצה.

Screen Shot 2017-12-26 at 21.07.18

בעניין Édition Biografiktion- הקולקטיב שהקמת עם Ana Albero ו-Till Hafenbrak ב-2008, תהיתי מה גרם לך לעשות את זה מלכתחילה? ואיך הגעת לרעיונות של הסיפורים שיצרת?
התחלנו לעבוד ביחד כי היינו חברים ואהבנו את העבודות אחד של השני. רצינו לעשות יחד קומיקס. בבחירת הנושא חשבנו שיהיה הכי קל אם כולנו ניצור סיפורים על אותו דמות, ונתאר אותה מנקודות מבט שונות. אז הגענו עם הרעיון להשתמש במפורסמים כדמויות הראשיות ולספר סיפורים בדיוניים עליהם. Biografiktion פירושו חצי ביוגרפיה חצי בדיוני.

מה החלק הטוב ביותר בעבודה עם מאיירים אחרים?
החלק הטוב ביותר הוא שאתה עושה דברים שלא תעשה כשאתה עובד לבד. אתה צריך להתמודד עם רעיונות שונים וצורות עבודה שונות, שזה יכול להיות קשה אבל גם מוסיף הרבה לתוצאה הסופית.

באיזה פלטפורמות מדיה חברתיות אתה משתמש?
אני משתמש באינסנטגרם ופליקר. אהבתי במיוחד את הפליקר עוד מפעם, כי יצא לי להכיר ככה הרבה אמנים סופר טובים דרך הפלטפורמה הזו.

אפשר לראות איך נראה שולחן העבודה שלך?

Screen Shot 2017-12-27 at 12.54.00

איזה עבודות של אמנים תלויות על הקירות בבית שלך? יש איזשהו סיפור מאחוריהן? אתה תולה גם יצירות שלך בבית?
נגד הכלל של לא לשים את העבודות שלי על הקיר, היצירה הגדולה ביותר שתלויה אצלי היא אחת שעשיתי לתערוכה של Biografiktion. האמנים אחרים שתליתי עבודות שלהם בבית הם אנה הייפיש, פול וואק, וורד זווארט, אלקוקו,רייקה לאקסו, אנה אלברו, ג’ון בום, ברכט ונדנברוק, מארן קרלסון, מארי לוס שלר, טיל הפנבראק, ג’וזפין ריטשל, איסינורי, מארק הנס, ג’סי פילינגהאם, טיל תומאס וסבא רבא שלי.

אינסטה, פליקר

22309521203_3460537199_b Screen Shot 2017-12-26 at 21.03.49 12455237753_d886c2c0e4_b Screen Shot 2017-12-26 at 21.10.01Screen Shot 2017-12-26 at 21.10.51.

תגובות