"אוסף של ציורים מוזרים ללא השלכות. אין השלכות לדברים בסקצ’בוק וכדאי לזכור את זה"
קפה וסקצ’בוק- גבריאל יעבץ
מאת שרון כהן
07.03.18

מדור חדש-ישן ומרגש בו אני זוכה לשבת לקפה ולדפדף בסקצ’בוקים של אנשים מוכשרים. האורח הראשון שלי הוא גבריאל יעבץ, בן 27, סטודנט שנה ד’, מאייר, טיפוגרף אקספירמנטלי וחבר אמת. 

cover2

אז גברי, מה הסיפור של הסקצ’בוק שלך?

מצאתי אותו ברחוב שלי, הוא ספר טלפונים וכתובות ישן.

מתי מצאת אותו? בן כמה הוא?

בקיץ שעבר. תמיד נגמר לי הסקצ’בוק בסוף שנה. מצאתי אותו כשהיה לי עדיין את הסקצ’בוק הקודם אז הוא ישב קצת והמתין בצד.

ספר על הכריכה

אני ממש אוהב דברים שהם אחד על השני, כמו אסתטיקה של דלת עם פוסטרים שיש עליה מלא דברים שלא באמת קשורים אחד לשני אבל כן קשורים כי כולם באותו המקום והם מתרופפים ונקרעים. אז על הסקצ’בוק יש מדבקות שמצאתי בהודו, מדבקות מחברים, מדבקה שעשיתי עם חיתוך לינולאום ומדבקות של LFAM.

מה זה LFAM?

אלה מדבקות שעשיתי שנה שעברה בקורס “גרפיק אקסטרים” כחלק ממיתוג לתחנת רדיו פיראטית שקראתי לה LFAM. הדבר שהכי נהנתי ממנו בפרוייקט הוא לשחק עם הלוגואים ולעשות את הסטיקרים.

start

ברייקינג פוינט בעלילה.

ביקשתי מענבל (חברה) שתכתוב את הטלפון שלי על הסקצ’בוק כמו שאני עושה תמיד וזה מה שיצא.

כמובן. אז זאת ההתחלה?

אז זהו, שאין באמת התחלה, אני פשוט פותח דף ומתחיל לצייר. בדר”כ יש לי התחלה, אבל בשנה ב’ הייתה לנו סדנת סקצ’בוקים עם מאיירים גרמנים ועלתה השאלה “למה להתחיל סקצ’בוק דווקא בהתחלה שלו?” הגענו למסקנה שאין סיבה הגיונית באמת אז התחלתי פשוט לפתוח אותיות רנדומליות בספר הזה. הייתי מצייר משהו שמתחיל באות לפעמים ומתגלגל משם. כמו נגיד עם ה-UV 

LETTERS CUuv

monkey

יש איזה מוטיב שחוזר בכל הסקצ’בוקים שלך? איזה ציור GO TO?

אני מניח שהגולגולת, כי היא מין חתימה כזאת. אבל ציור ממש שחוזר אני לא יודע אם יש. כשהייתי עושה גרפיטי אז פשוט כותבים שוב ושוב ושוב את הטאג ומבינים תוך כדי מה האות והצורה. זה עדיין קורה לי, זה מרגיש אובססיבי הקטע הזה, דפים שלמים באותה מילה. כמו טיק מילולי.

KOBRA CU

KOBRA

בוא נדבר קצת על המוטיבים הטיפוגרפיים בסקצ’בוק

אותיות? אני אוהב אותיות. 

אתה יותר אוהב אנגלית מעברית?

בלי שום ספק.

למה?

כי האותיות הרבה יותר מעניינות. אפשר לעוות אותן הרבה יותר והן עדיין נראות יחסית טוב ויהיו מובנות. זאת נגיד הבנה מבצלאל שהא’-ב’ בעברית כולו מרובע ומדי פעם יש איזו יציאה לגובה או למטה, ואנגלית זה ריבוע, עיגול, משולש- בתוך זה יש הרבה יותר משחק.

letters1

LETTERS CU2

אתה חושב שהשרבוט בסקצ’בוק נותן לך השראה לגרפיטי שבא לך לעשות או להיפך?

אני כבר לא כל כך עושה גרפיטי עכשיו. זה היה ממש דחף, כשהייתי עושה אותו והדחף לא קיים יותר. אבל אם חושבים בצורה של גרפיטי אז הסקצ’בוק היה המקום להתאמן על מה שהולך להיות על הקיר. אולי זה מה שנשאר מזה, האימונים ולהזיז את היד. 

ORBIT RED

white2

איזה כיף זה הלבן על הלבן. זה טיפקס?

כן, טיפקס אני ממש אוהב. עטים של טיפקס. נגיד זה ממש הגרפיטי, ממש מהר, מסובך קצת ובדיקה של דברים. את ה-Q אני אוהב.

מה האינסטרומנט המועדף עליך?

יש עט פיילוט שחור קטן כזה שהוא ממש בין עט לטוש. הוא יחסית דק, הרבה יותר דק מטוש, ממש שחור.

octopus

BLACK CAR

אתה פחות אוהב עפרון

כן, זה בדר”כ עט או טוש. כי אני לרוב מצייר באאוטליינים.

rat

שמתי לב שאתה לא מוחק, כל פעם שיש לי סקצ’בוק אני שונאת את מה שיוצא לי על הדף ממש ומקשקשקת באגרסיביות על הכל. אין לך את זה בכלל נכון?

אני פשוט מוותר על זה בסקצ’בוק, שזה צריך לצאת יפה או משהו בכלל. הרבה פעמים אני אהיה סבבה ממש עם לצייר דברים שהם לא מובנים, אף אחד אחר לא אמור בתכל’ס לראות את זה. סבבה אם מישהו מדפדף בזה אז שיחשוב מה שיחשוב. אני סבבה עם ציורים מכוערים בקיצור.

unmask

lion

YOUR NAME NEVER CAME UP

יש מילים שקופצות לראש, או איזה משפט שאני פשוט אכתוב אותו. אני אשמע מוזיקה ואז תקפוץ איזו מילה מאיזה שיר ואני אכתוב אותה ויתחיל מזה משהו.

LAMA CU2

הלמה! ספר קצת על הפרוייקט הזה

הלכנו למוזיאון ישראל בסטודיו שלנו עם מישל קישקה “ספרות גרפית”. היינו צריכים לבחור משהו מהמוזיאון ולעשות עליו משהו, שזה הדבר הכי פתוח בעולם. זה די ביאס אותי בהתחלה כי לא ממש מצאתי איזה משהו במוזיאון. הכל הרגיש ממש סגור.

ואז מצאת את הדבר התלוש הזה

בחדר עם הדברים הישנים שנגנבו מכל העולם, היה ראש של למה, מעין כד כזה שחור של ראש של למה מפרו. הוא בעיקר הרגיש לי כבר כמו דמות מאופיינת ממש שאפשר כבר להמציא עליה סיפור או לזרוק אותה איפשהו לעולם. זה בטוח הפרוייקט הכי טוב שעשיתי השנה. לא שיש הרבה עם מה להשוות השנה…

לא…

זה פשוט פרוייקט שהרגיש לי שנה ד’. לא הרגשתי שאני צריך שהמורה ילמד אותי. אני חושב שאני יודע מה אני רוצה לעשות, שהסיפור יהיה פרום ולא מאוד ברור. זה היה פרוייקט שהוא ממש משהו ממני וזה היה ממש נחמד לעשות.

LAMA2

מה היה הסיפור בסופו של דבר?

בסופו של דבר, הסיפור מתחיל בדף שרואים את הכד ראש של למה על מדף ספרים ויש איש ציפור קטן לבן שנכנס לתוך הראש של הלמה והוא מגיע לעולם אחר שהוא מדבר ממש גדול והוא נתקע על איזה קקטוס ואוכל ממנו. הוא מסתכל למעלה ורואה שוב את הראש של הלמה בשמיים ואז הם חברים ואז הוא נכנס שוב דרך הראש של הלמה ויוצא מהראש שלה על המדף. אבל זה צבוע אחרת.

LAMA

ULAY

זה גבריאל?

אולי? לא!

camera

איך אתה מסכם את הסקצ’בוק הזה בשלוש מילים?

אוסף של ציורים מוזרים ללא השלכות. אין השלכות לדברים בסקצ’בוק וכדאי לזכור את זה.

green man

תגובות