מנהלי בתי הקפה נלהבים לגבי שיתופי פעולה עם תערוכות סטודנטים ונדמה שכל יוזמה תתקבל בגישה חיובית
תערוכות קפה
מאת שירלי אלירן
04.08.14

ירושלים, כמו שרבים כבר יודעים מתפתחת מבחינת קידום האמנות והיצירתיות ברחבי העיר. יש בה כמה מוסדות לאמנות, עיצוב ומוזיקה והמון אנשים צעירים יוזמים ויוצרים אבל עדיין חסרות פלטפורמות ליוצרים צעירים להציג את עבודותיהם.חשבתי להציג בפניכם את המקומות שדווקא כן לקחו על עצמם ויזמו שיתוף פעולה בין יוצרים לבתי עסק שונים. משהו שיכול לתרום לסטודנטים וליוצרים אחרים בירושלים להעמיק את הקשר עם המרחב והאנשים הסובבים אותנו ולעזור לנו ליטול חלק בהתפתחותה האומנותית של העיר.

קפה הדרתא
רחוב אהל משה 42, נחלאות, בסמוך לגן התות

בית הקפה שנפתח לא מזמן בלב שכונת נחלאות, הוקם כחלק ממאמצי המנהל הקהילתי לספק מקום מפגש וחיבור לתושבי השכונה. בית הקפה עצמו עוצב ע”י שני סטודנטים שנה ג’ מהמחלקה לארכיטקטורה והוא כולו בנוי מחומרים אקולוגים. מלבד החוויה והאווירה החמימה והביתית של המקום, “הדרתא” מעמיד לרשותנו (סטודנטים לעיצוב, צילום ואמנות) את קירותיו ואנחנו מוזמנים להציע ולהגיש מגוון רחב מאוד של עבודות.

קירא קלצקי

קירא קלצקי

 

שיתוף הפעולה בין בית הקפה החדש לבין סטודנטים נוצר ע”י רעיון של שתי סטודנטיות לתקשורת צילומית בהדסה (שני הלוי ומעין ביסקין). “הרעיון עלה בינינו בתור סטודנטיות שמייצרות המון עבודות ופרוייקטים במהלך הלימודים ומיד אחרי ההגשה הם חוזרים למגירה ואין שום פלטפורמה חופשית ובמה לא ביקורתית להציג אותן. במנהל הקהילתי פתוחים ליוזמות, רוצים מאוד לחבר את הקהילה השכונתית ואת הקהל הצעיר, בניהם הסטודנטים.”

ענת נאור

ענת נאור

לילך גרינבלט ורועי מגדסי

לילך גרינבלט ורועי מגדסי

התערוכה שתלויה בימים אלו היא תערוכה המאוגדת בשם “בית גידול” והיא משלבת עבודות רבות של סטודנטים מכל מיני מוסדות לאמנות ברחבי העיר בנושא קיימות ואורגניות.  בקרוב צפויה להתחלף התערוכה, שני ומעין כבר חושבות על נושא חדש ובקרוב יוציאו ‘קול קורא’ לסטודנטים שירצו להציג במקום. בשיחה איתן חזרו והדגישו שהן פתוחות מאד לשיתופי פעולה באוצרות ויוזמה של תערוכות במקום.

 

Y קפה

קפה הדרתא

 

יצירת קשר: שני הלוי – beit.gidul@gmail.com

-

Y קפה
רחוב ניסים בכר 14, נחלאות

בית קפה קטנטן ושכונתי בנחלאות שלא מזמן חגג 10 שנים להקמתו. יכול להיות שחלפתם על פניו עשרות פעמים ולא עצרתם להביט או להיכנס, אך מדובר במקום שמאגד לתוכו אנשים נפלאים מרחבי שכונת נחלאות (ולא רק) ויוצר אינטראקציה נהדרת בין יוצרים ויוצרות, שונים ומגוונים, ביניהם מוזיקאים, ציירים, צלמים, אדריכלים ועוד. את המקום מנהל סטודנט לארכיטקטורה בבצלאל וכשאמרתי לו שאני מעוניינת לכתוב על ה-Y הוא שמח מאוד על היוזמה וציין שהיה רוצה להציג עבודות סטודנטים חדשניות.

עד כה המקום הציג לרוב עבודות של אמנים המתגוררים בשכונה, בעיקר ציירים, אך הוא נכון ופתוח להצגת עבודות מגוונות מכל התחומים. לבעלי המקום חשוב מאוד לתת מקום נעים ונוח לכל מי שמעוניין גם מבחינת האווירה שמתקבלת במקום וגם מבחינת יצירה. לאחרונה עלתה תערוכה של צלם שגר בסמיכות, בה הוא תיעד את השכונה במהלך כמה שנים.

Y קפה

Y קפה

 

מי שמעוניין להציג את עבודותיו בבית הקפה מוזמן לגשת ולדבר עם מנהל המקום (יועד)
או בטלפון – 02-6255155

-

בר “השכנה”
רחוב בית יעקוב 11, שוק מחנה יהודה

את בר השכנה אתם בוודאי כבר מכירים, הוא אמנם קיים רק שנה וחצי אבל כבר צבר מוניטין בלתי מבוטל. הוא הוקם ע”י שישה חברים, ביניהם שני סטודנטים לעיצוב תעשייתי בבצלאל והרבה מהעיצוב של המקום נעשה על ידם.בעלי המקום והעובדים בו מאוד מקדמים את חיבור הבר ליצירה והאמנות של סטודנטים בעיר, לרוב התערוכות עד כה היו של חברים של אחד מבעלי או עובדי ה’שכנה’.

אחת למספר שבועות מתחלפת תערוכה, עד כה הוצגו תערוכות צילום, ציור וגרפיטי, ולאחר מכן הוצגה תערוכת צילומים נהדרת של סטודנטית שנה ג’ מהמחלקה לצילום בבצלאל. התערוכה הנוכחית מציגה צילומים של כל הלקוחות מאותו יום בו התבצעו הצילומים, מיד לאחר שהם הקפיצו צייסר ערק.
עודד, האחראי על קידום התחום הזה בבר, ציין שהוא רוצה להגביר את עניין התערוכות המתחלפות ולהראות יותר מגוון של עבודות. “לתת במה להצגת יצירות ועבודות של סטודנטים לאמנות ועיצוב זה לא רק מגניב מבחינת האווירה שזה מייצר במקום, זה דבר סופר חשוב בפני עצמו שמאפשר חשיפה ראשונית (אמנם בקטנה , אבל עדיין..) ליצירות שלהם. יש כן איזושהי בעיה מבחינת “תחזוק” התחלופה של התערוכות, צריך לייצר איזה ממשק תקשורת שיעשה את כל העניין לקל יותר.”

מי שמעוניין להציג משהו מעבודותיו או אפילו תערוכה שלמה אתם מוזמנים ליצור קשר עם עודד בראל – 052-3740638

תגובות