"השראה זה מותרות. אין לי השראה, לא תמיד. לפעמים אני כמו ילד קטן שמצייר חרבונים. גם אם אין לי שום רעיון אני פשוט עושה דברים, ואם אני אוהבת אותם אני מציגה אותם. אם לא, אני שורפת אותם" (היא הבטיחה שהיא רצינית בעניין)
זינפסט ברלין – דיווח
מאת סשה זילברמן
30.11.14

זינפסט ברלין הוא פסטיבל חוברות בפרסום עצמי. בארץ מוכר לנו השם ‘פנזינים’, אבל הפסטיבל מאכלס סוגים רבים ושונים מאוד של חוברות. אפשר למצוא כאן סיפורים אוטוביוגרפיים, קומיקסים, טקסטים על אמנות. הסצנה הקווירית פמיניסטית חזקה ובולטת במיוחד. את הפסטיבל הראשון יזמה קארו, לפני ארבע שנים. היא ביקרה בזינפסט בעיר קטנה בגרמניה, ותהתה איך יכול להיות שאין דבר כזה בברלין. אחרי שהחליטה לייסד את הפסטיבל הברלינאי גילתה שכתובת האימייל עם השם כבר תפוסה. היא שלחה מייל, וקיבלה תשובה מטלי, שחשבה על הרעיון בדיוק באותו הזמן. איחוד הכוחות הזה הוליד את הפסטיבל הראשון בברלין לחוברות בהוצאה עצמית.

CIMG1063

הקהל הוא בעיקר יוצרי חוברות ואנשים מהסצנה הקווירית, אבל אפשר למצוא בפסט כמעט כל אחד. לצד דוכן שמציג כתבות בנושא מגדר יש גם חוברות על כדורגל. נצפתה אפילו חוברת אחת בעברית שלא השכלתי לתעד. חוץ מהחוברות יש בפסט תחנת רדיו שמשדרת מוזיקה ושיחות עם מבקרי האירוע וגם סדנאות חינמיות: אפשר ללמוד לסרוג או להדפיס ברשת. יש גם דברים כמו סדנא על אהבה עצמית, או הרצאה על הקומיקסים המחתרתיים שפעלו במזרח ברלין תחת השלטון הקומוניסטי. האווירה מאוד נעימה, יש המון עוגות טבעוניות-פוליטיקלי-קורקטיות שהקונה מחליט כמה עליו לשלם עליהן, ברוח האווירה החופשית.

עשרות מבקרים מגיעים לאירוע, וקארו מספרת שזה היה ככה כבר מהתחלה. הפסט הוא הזדמנות טובה ליוצרים להכיר אחד את השני, שכן רוב החוברות מופצות במקסימום 200 עותקים, כך שקשה לגלות אנשים שחולקים איתך את התחביב סתם כך באקראי.

חדר הרדיו. איורים - יאנה בורש

חדר הרדיו. איורים – יאנה בורש

CIMG1049

בין ערימות החוברות פגשתי את Anef, מאיירת מצרפת שלא אוהבת להצטלם ולא להסגיר את גילה. היא חלק מקולקטיב בשם צנטריפוגה, שעוסק בהדפסות משי. הם מדפיסים בעיקר על נייר, ולפעמים מוציאים תחת ידם כמה טישרטים פה ושם. בשנתיים האחרונות עברה בין פסטיבלים שונים עם הסדנא הניידת של הקולקטיב, מכונית מסחרית שחורה שמחביאה בתוכה סדנאות הדפס רשת ועץ. הקולקטיב גם מייצר ספרים בסדנא הניידת, בהם כל אחד תורם את חלקו והתוצאה צבעונית במיוחד, הכל מודפס ידנית.
סדנא אחת משעשעת במיוחד הייתה מועדון המיליונרים, בה ילדים הדפיסו שטרות משלהם בתבליטי עץ. הם הכינו גם את הארנק ואת כרטיסי האשראי. שאלתי כמה שאלות זריזות.

CIMG1067

חוברת משותפת של קבוצת ‘צנטריפוגה’

CIMG1069

מה מושך אותך במדיום המסורתי, בעולם שהולך ומתמחשב?
התוצאות בהדפס רשת הרבה יותר מעניינות, אני יכולה לעבוד עם נצנצים, צבעי ניאון, להדפיס על מה שאני רוצה: זכוכית, טקסטיל.

ואיך הגעת דווקא להדפס רשת?
אני אפילו לא זוכרת. אולי חיפשתי דרך לעשות מספר עותקים של העבודות שלי, וזו הייתה התשובה הטבעית. לא זכורה לי איזושהי החלטה להתחיל לעבוד בהדפס רשת. אולי מתישהו במהלך הלימודים עברתי לזה, בהתחלה עשיתי הרבה מאוד אצ׳ינג. עבודת הגמר שלי עסקה בהדפס רשת, לא נתחיל לדבר על זה כי זה ייקח שש שעות אבל בקצרה – עניין אותי המשבר בתעשיית המוזיקה. המוזיקה התחילה מתקליטים, עברה לקלטות ודיסקים, והיום אנחנו בעולם דיגיטלי, שבו למוזיקה אין חומריות ואין לזה שום משמעות. רציתי לבדוק איך מחזירים את החומריות למוזיקה והופכים אותה למשהו מיוחד, וכאן בא ההדפס כפיתרון. זו אפשרות דיי זולה לעשות כמה עותקים של ויז׳ואל אחד, שגם מחזירה את הערך ללהחזיק משהו ביד.

הארנק של מועדון המליונרים

הארנק של מועדון המליונרים

 

איפה את מוצאת השראה?
השראה זה מותרות. אין לי השראה, לא תמיד. לפעמים אני כמו ילד קטן שמצייר חרבונים. גם אם אין לי שום רעיון אני פשוט עושה דברים, ואם אני אוהבת אותם אני מציגה אותם. אם לא, אני שורפת אותם (היא הבטיחה שהיא רצינית בעניין). אני אוהבת את הסצנה של הזינים ואת האנדרגראונד, עבודות של קולקטיבים והוצאות עצמיות של אנשים. לטייל ולפגוש אנשים חדשים אלו דברים שמעוררים בי השראה, אני מכירה ככה סגנונות ושיטות עבודה חדשות. בברלין יש הרבה מקומות ריקים וקצת הרוסים, אני נמשכת לזה. זה פתח לספר לעצמי סיפור מסביב. אני מעדיפה את זה על פני בניינים חדשים וחלקים. יש לי פחד מהנייר הלבן, כשיש לפני נייר לבן ויפה לפעמים אני לא יכולה לצייר עליו. אם הוא קצת מקומט או מלוכלך אני מרגישה שאין לי מה להפסיד, אני לא יודעת איך להסביר את זה. זו דוגמא טובה למה שמעורר בי השראה, מקומות הרוסים קצת, טרשיים, פראיים.

האתר של אנף:
http://anef-prints.blogspot.de/

אתר הפסטיבל עם תמונות ושמות של אמנים נוספים:
http://zinefestberlin.com

 CIMG1043 CIMG1061 CIMG1064

תגובות