בשביל מי לומדים בכלל?

נראה שעד גיל מסוים אנחנו קמים כל בוקר והולכים ללמוד לא כי באמת מתוך בחירה או כי מישהו באמת שאל אותנו אלא בגלל שזו הנורמה וזה מה שמצופה מאיתנו.

בואו נגיד שאם ביסודי אנחנו עוד מגיעים עם חיוך כי מצפים להפסקות ולפגישות עם החברים, בגיל תיכון אנחנו יודעים שמצפים לנו אינסוף של עבודות, מבחנים ולחצים כך שהחיוך בבוקר כבר לא באמת קיים בכל יום. ואחרי שמסיימים את התיכון- נראה שזהו- ספסל הלימודים מאחורינו ועכשיו נוכל להתמקד במה שעושה לנו טוב ובדברים שאנחנו בוחרים אבל נראה שבחלק מהמקרים, זו רק אשליה. מבחינתנו לפחות.

למה אשליה?

עוד לא סיימנו את הצבא וכבר ההורים מתחילים בשאלות ובהפעלת הלחץ של מה יהיה הלאה? האם החלטנו מה ללמוד ואיפה? הרי אין טעם לבזבז זמן בעבודה זמנית שולית שלא תקדם והטיול הגדול שמהותו לחפש את עצמנו- אותו בהחלט ניתן לחסוך כי הם יוכלו לשבת איתנו ולעשות חשיבה משותפת של מה הכי רלוונטי ומה נרצה להיות כשנהיה גדולים.

אבל מי קבע שכולם חייבים לעבור את המסלול של לימודים, צבא ושוב לימודים? מתרשם כשבלונה תבניתית שאולי מתאימה לאחד ולא לאחר?

אצלי זה הצליח והלחץ שהופעל עשה את שלו אבל חייבים להודות שזה לא היה לחץ אמיתי כי אני סוג של יזמתי את הלימודים אבל אני רואה מסביבי כמה וכמה סטודנטים שהם כאן בגלל ציפיות ולא של עצמם. להשקיע 3 שנים ויותר במכללה/ או אוניברסיטה רק בגלל לחץ חיצוני זה לא באמת הגיוני מבחינתי ולא משרת את המטרה. אני בעד שכל אחד יחליט באיזו מסגרת מתאים לו להיות ואם האקדמיה היא לא באמת משתלבת בתכניות לעתיד- זה הזמן לעמוד ולהגיד- אני ממשיך בדרך משלי. הדיפלומה תינתן למישהו אחר.

פוסטים קשורים

הדרך שלא הלכתי בה

בכל החלטה שאנחנו עושים, אנחנו בוחרים דרך, נתיב שאליו הבחירה שלנו מובילה. הבעיה היא שאנחנו אף פעם לא יכולים לדעת

קרא עוד »

ללמוד חכם

תקופת בחינות? עבודות שנשארו לכם להגשה? לא מצליחים להתרכז? מי מאיתנו לא מכיר את המאבק הפנימי הזה בין החובה לשבת

קרא עוד »

יומולדת

יש לי יום הולדת עוד מעט ואני ממש מתבאסת שעכשיו החופש הגדול. הייתי רוצה דווקא לחגוג עם התלמידים שלי את

קרא עוד »

בואי כלה

אני באה! אני באה! רק רגע, תנו לנשום, תנו לעכל את השינוי שהולך לבוא. אני מבטיחה לבוא, רק תנו לי

קרא עוד »

עלבון

בשבוע שעבר בהפסקה הגדולה ישבתי בחצר והשגחתי על הילדים, תוך כדי שיחה עם חברה לעבודה. דיברנו על העבודה ועל הופעה

קרא עוד »